2 مورد مهم در نحوه نوشتن فاکتور رسمی

فاکتور فروش
2 نمونه مهم فاکتور رسمی
فوریه 26, 2020
3 ویژگی مهم فاکتور رسمی
فوریه 29, 2020
امتیازدهیpost

در این مطلب بر آن هستیم تا به بررسی 2 مورد مهم در نحوه نوشتن فاکتور رسمی بپردازیم. با ما همراه باشید. همچنین می توانید برای خواندن مطلب 2 نمونه مهم فاکتور رسمی به مطلب قبلی مراجعه کرده و این مقاله را بخوانید.

نحوه نوشتن فاکتور رسمی

برگه ها یا سندی که به صورت دست نویس یا به صورت چاپی برای عقد معامله بین خریدار و فروشنده مهر و امضا می شود را فاکتور رسمی می گویند. این برگه ها مورد تایید سازمان های امور مالیاتی بوده و طبق قانون جمهور اسلامی ایران دارای مشخصات خاصی می باشد.

این برگه ها می بایست بدون هر گونه خط خوردگی یا ابهام نوشته یا چاپ شده تا پس از درج شدن مشخصات، برای طرفین حق ایجاد کند. رسمی بودن یا پذیرفته شدن این برگه نیز توسط سازمان امور مالیاتی مشخص می شود. طبق ماده ی 19 قانون، به این برگه های معتبر و رسمی و مورد تایید سازمان امور مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده نیز گفته می شود.

فاکتور رسمی

با پیشرفت تکنولوژی و برنامه نویسی نرم افزارهای حسابداری، این برگه های معتبر نیز دیگر رایانه ای شده و بیشتر به صورت چاپی یا کامپیوتری به دست مشتری داده می شود. این امر به مبهم نبودن دستخط یا نوشته، عدم خط خوردگی و سالم بودن این برگ رسمی، کمک فراوانی می کند.

همچنین سرعت چاپ برگه های معتبر به صورت کامپیوتری و نرم افزاری نسبت به دستنویس کردن برگه های رسمی بالاتر بوده و این مزیت در صدور سریع فاکتور و ارسال کالا به دست مشتری، نقش مهمی دارد. می توان از نرم افزارها و برنامه های مخصوص برای صدور انواع برگه های معتبر  و مورد تایید دارایی مانند دارایی رسمی، مازاد رسمی، شخصی، انبار حواله، نمایشی و غیره استفاده کرد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
خط خوردگی در فاکتور رسمی

مواد قانونی

فروشندگان باید توجه داشته باشند که صدور این برگه های رسمی اجباری بوده و طبق قانون سازمان نظام مالیات بر ارزش افزوده، تمامی صنف های تجاری و فروشندگان (بدون توجه به بزرگ یا کوچک بودن واحدهای تجاری) می بایست در قبال دریافت هزینه، برگه ی معتبر یا فاکتورفروش به مشتری ارائه دهند.

مشتری می تواند در صورت عدم دریافت فاکتور رسمی از فروشنده شکایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 11 =

09304922369