فاکتور رسمی
بررسی موارد قانونی در فاکتور رسمی
جولای 5, 2020
فاکتور
خط خوردگی در فاکتور رسمی
دسامبر 12, 2020
امتیازدهیpost

فاکتور رسمی چیست؟ یک فاکتور باید دارای چه مشخصاتی باشد تا مورد تایید دارایی قرار بگیرد؟

در مطالب قبلی شما را با برخی موارد قانونی در مورد فاکتور رسمی آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست آورید.

به هر سند و یا مدرکی که مثلا دست نویس ، کاغذ یا کامپیوتری شده باشد و برای تاییدیه ای در یک معامله بین فروشنده و خریدار امضا شود فاکتور رسمی می گویند.

در حقیقت این فاکتور، فاکتوری بوده که تاییدیه سازمان امور مالیاتی را دارد.

چه فاکتوری مورد تایید دارایی است؟

هر سندی که برای فاکتور در یک معامله از طرف فروشنده به خریدار به وسیله مهر یا امضا تحویل داده شده و سند های آن به وسیله یکی از طرفین به اموردارایی ارائه گردد رسمی می باشد و برای طرفین قرار داد می تواند حقی را فراهم کند.

بنابراین رسمی شدن فاکتور را پذیرش آن توسط سازمان امورمالیاتی معلوم می کند.

مشخصات صورتحساب مورد تایید امور دارایی در ماده ۱۹ قانون مالیات بر افزوده ذکر شده است.

بر اساس ماده ۱۴۷ قانون مالیت های مستقیم هزينه ‌های مورد قبول جهت تشخيص درآمد مشمول ‌ماليات به شرحي که ضمن مقررات اين قانون مقرر مي‌گردد عبارت ‌است از هزينه ‌هایی که در حدود متعارف متکي به مدارک می باشند و منحصراً مربوط به تحصيل درآمد مؤسسه در دوره مالي مربوط با رعايت حد نصاب‌های مقرر هستند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
خط خوردگی در فاکتور رسمی

هنگامی که هزينه‌ ای در اين ‌قانون پيش ‌بيني نشده يا بيش از نصاب‌ های مقرر در اين قانون باشد اما پرداخت آن به موجب قانون و يا مصوبه هيأت وزيران انجام ‌گرفته باشد، قابل قبول می باشد.

شماره تماس

همچنین لازم به ذکر است که در ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم هم به در مورد انواع هزینه‌ های قابل قبول از نظر کفایت مدارک و مستندات و چه از نظر عرف توضیح داده شده است.

فرق بین فاکتور رسمی و غیر رسمی در چیست ؟

برخی  ر مورد فاکتور های رسمی تعریف های پیچیده ای ارائه می دهند. اما ما می خواهیم به ساده ترین شکل ممکن این نوع فاکتور ها را به شما معرفی کنیم. به طور کلی برخی افراد مانند مامورین خرید و حسابدارن که در واحد های اقتصادی با فاکتور های رسمی سر و کار دارند.

فاکتوری که بر اساس قانون های وزارت امور اقتصاد و همچنین دارایی تنظیم شده باشد و مورد تایید قرار گرفته باشد را فاکتور رسمی می نامند.

همچنین به فاکتور هایی که فقط جهت اطلاع مشتری صادر می گردد و قوانین دارایی در آن لحاظ نشده باشد را فاکتور غیر رسمی می گویند. که دقیقا به همین خاطر هم ارائه فاکتور غیر رسمی به وزارت دارایی ممکن نیست.

اگر نیاز به خریدهای روزانه برای شرکت خود داشته باشیم باید چه کار کنیم؟

دریافت فاکتور رسمی معتبر و عدم استفاده از فاکتورهای صوری برای خریدهای خرد و کوچک، درست مانند خریدهای نکته بسیار مهمی است.

از این رو به منظور این کار می توانید یک فروشنده مطمئن که تمامی گواهینامه ‌های لازم را داشته باشد را بررسی نمایید و با خیال راحت هر چیز که می خواهید را به وی بسپارید. همچنین فروشگاه اینترنتی سفارش اداری می تواند یکی از گزینه‌ های شما باشد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
2 نمونه مهم فاکتور رسمی

فاکتور رسمی

چه افرادی باید فاکتور رسمی صادر کنند؟

اولین سوال رایج درباره ی الزام صدور این فاکتور است. برخی افراد این باور اشتباه را دارند که صدور فاکتور رسمی تنها برای واحد های اقتصادی بزرگ و شرکت ها است که این باور غلط است.

صدور فاکتور رسمی برای خریداران در تمام واحد های اقتصادی کوچک و بزرگ که شامل قانون مالیات بر ارزش افزوده میشوند لازم است. در واقع فرقی ندارد که مخاطب کالای شما واحد اقتصادی یا شخص حقیقی باشد و یا اینکه مبلغ محصول شما زیاد یا کم است به هر شکل اگر شامل نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید می بایست در مقابل پرداخت مبلغ محصول به مشتریانتان فاکتور رسمی ارائه کنید.

چگونه فاکتور صوری توسط سازمان امور مالیاتی کشف می شود؟

فاکتور صوری یک فاکتور غیر قانونی است که به منظور عملیات حساب سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

متاسفانه بعضی از بنگاه های تجاری بدون توجه کردن به این نکته خطر ساز و مهم، اقدام به استفاده کردن از این فاکتور ها می کنند.

چه کنترل هایی سازمان امور مالیاتی برای کشف فاکتور های صوری انجام می دهد؟

۱- ارائه کننده کالا و خدمات را کنترل نموده تا متوجه شود که شرکت صوری نباشد.

۲- کنترل می کنند که فروشنده خدمات و کالا، از واحد تجاری منحل شده و یا غیرفعال فاکتور صادر نکرده و شناسه ملی خود را صحیح اعلام کرده باشد.

۳- کنترل اعتبار گواهی ارزش افزوده

۴- کنترل فعالیت صادر کننده فاکتور با کالا و خدماتی که در فاکتور ذکر شده و متناسب بودن آنها با یکدیگر

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
مهمترین نکات در انتخاب فاکتور رسمی

۵- کنترل مستندهای حمل مثل بارنامه جاده ای، بیجک و…

۶- کنترل مستندات پرداخت مانند کپی چکهای بانکی، فیشهای واریزی و…

در فاکتور های رسمی یک قسمت نوشته شده است که شامل موارد زیر می باشد:

 • کد کالا
 • شرح کالا یا خدمات
 • تعداد
 • واحد اندازه گیری
 • مبلغ
 • مبلغ کل
 • مبلغ تخفیف
 • مبلغ کل پس از تخفیف
 • جمع مالیات و عوارض
 • جمع مبلغ کل به علاوه جمع مالیات و عوارض
 • شرایط و نحوه فروش ( که به صورت نقدی یا غیر نقدی است )

لازم به ذکر است دقت در اجرای قانون نکته بسیار مهم می باشد و هرگز نباید قوانین مربوطه را از یاد ببرید.

قانون مالیات های مستقیم با اصلاحاتی که بر روی آن انجام شده است منبع بسیار خوبی برای مودیان خواهد بود تا بتوانند پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. بنابراین هرگز سعی نکنید که خلاف جهت اداره مالیات و دارایی حرکت کنید، انجام این کار جریمه های بسیار سنگین تر از مبالغ مالیاتی را خواهد داشت.

برای تهیه فاکتور رسمی معتبر می توانید با کارشناسان ما با شماره 09903839094 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + پانزده =

09304922369